Jakie kryteria powinien spełniać dobry odciąg przemysłowy?
Odciągi przemysłowe znajdują zastosowanie zwłaszcza w przemyśle obróbki drewna i materiałów drewnopodobnych. Najwyższej jakości odciąg jest w takich miejscach wręcz koniecznością. Dlaczego i jakie kryteria powinien spełniać?
Dlaczego warto zainwestować w dobry odciąg przemysłowy?
W wyniku obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych i podobnych materiałów powstaje dużo odpadów takich jak pył, wióry i trociny. Ich obecność nie tylko źle wpływa na komfort pracy, ale jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Zwłaszcza pył drzewny dostający się do płuc i górnych dróg oddechowych może spowodować mnóstwo chorób, takich jak stany zapalne i alergie. Czyste powietrze jest także konieczne do sprawnego funkcjonowania wielu maszyn. Gromadzący się pył wpływa na zużywanie się podzespołów i awarie wymuszające przerwy w pracy i naprawy. Do tego nagromadzenie pyłu drzewnego jest niebezpieczne ze względu na jego właściwości wybuchowe i ryzyko eksplozji.
Dobry odciąg przemysłowy — czyli jaki?
Wszystkie opisane negatywne skutki nagromadzenia odpadów można zniwelować, instalując wysokiej jakości odciąg przemysłowy dopasowany do prac wykonywanych w danym pomieszczeniu. Kupując go, warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów:
- klasa filtracji — odciąg należy dobrać do rodzaju zanieczyszczeń
- klasa L — odpady umiarkowanie niebezpieczne
- klasa M — odpady z drewna i materiałów drewnopodobnych
- klasa H — odpady rakotwórcze i wysoce szkodliwe
- parametry techniczne — takie jak moc ssania, przepływ powietrza i podciśnienie maksymalne, należy dostosować je do maszyn i wielkości zakładu
- wielkość pojemnika na odpady — większy pojemnik pozwoli na rzadsze opróżnianie go i bardziej płynna prace
- jakość wykonania i wykorzystanych materiałów — im wyższa, tym dłużej sprzęt będzie wydajnie działał bez ponoszenia wysokich kosztów napraw i przestojów w pracy.