Jakie filtry wykorzystuje się w instalacjach odpylania?
Przemysłowe instalacje odpylania są kluczowym elementem wyposażenia fabryk w wielu branżach. Pozwalają na usuwanie niebezpiecznych dla zdrowia pracowników i kondycji maszyn pyłów i dymów. Filtry montowane w takich układach wentylacyjnych są ich kluczowym elementem, oczyszczającym powietrze z zanieczyszczeń przed wydmuchaniem go poza układ. Poniżej prezentujemy listę 4 filtrów najczęściej wykorzystywanych w instalacjach odpylania.
Filtry z włókna szklanego – jest to jeden z rodzajów specjalistycznych filtrów spalin. Charakteryzuje się wysoką odpornością termiczną, przez co znajduje szerokie zastosowanie w instalacjach odpylania, w których występują wysokie temperatury, na przykład w spawalniach, hutach.
Filtry HEPA – wysokowydajne filtry odpylające zatrzymujące cząstki stałe. Zatrzymują około 99,97 procent wszystkich cząstek o średnicy powyżej 0,3 mikrometra. Stosowane są w instalacjach filtracji powietrza ze szczególnie niebezpiecznych substancji.
Cyklony do odpylania — służą głównie do usuwania z powietrza trocin, wiórów oraz innych ziarnistych, włóknistych i ciężkich pyłów. Mają postać dużego leja, do którego wpada strumień powietrza, wprowadzany w ruch wirowy. Na skutek działania siły odśrodkowej cząsteczki stałe opadają na dno leja, do przygotowanego zbiornika.
Zmywalne filtry powietrza – zbudowane są z materiału odpornego na działanie wody i olejów np. z metalu, stali nierdzewnej, poliestru. Możliwe jest ich oczyszczanie. Stosowane są przede wszystkim w instalacjach odciągania oparów olejów i tłuszczy w przemyśle chemicznym oraz spożywczym.
Na koniec warto znaczyć, ze każdy filtr powinien być dopasowany do potrzeb danego zakładu produkcyjnego. Dlatego nasza firma zajmuje się projektowaniem i realizacją całych systemów do odpylania, gwarantując ich pełne dopasowanie do potrzeb klientów.