Jak zbudowane są filtry odpylające?
Możemy wymienić wiele produktów, które są niezbędne dla zapewnienia bezpiecznych warunków pracy w zakładach produkcyjnych. Jednym z nich są filtry odpylające. Muszą się znaleźć wszędzie tam, gdzie stosowane są surowce pyliste. Dzięki nim pyły przemysłowe powstające podczas pracy są skutecznie usuwane. Jak zbudowane są takie filtry i co jeszcze trzeba wiedzieć na ich temat?
Elementy budowy filtrów odpylających
Budowa filtrów odpylających może się nieco różnić w zależności od wybranego modelu. Jednak najważniejszych jest kilka elementów, bez których sprawne działanie maszyny nie byłoby możliwe. Na górze znajduje się czopuch filtra oraz wlot brudnych gazów, przez który pyły przemysłowe trafiają do urządzenia.
Kolejną częścią instalacji jest układ regeneracji filtra. Filtry do odpylania składają się też z dwóch komór, czyli komory gazu brudnego oraz komory czystej. Poniżej znajduje się lej zsypowy, do którego trafia pył. Na końcu urządzenia jest wylot gazów czystych oraz wysyp pyłu. Dzięki takiej budowie filtr działa w sposób ciągły, zapewniając komfortowe i bezpieczne warunki pracy.
Jak dobrać odpowiedni filtr odpylający?
Jak już wspomnieliśmy, filtry odpylające się od siebie różnią. Przed zakupem urządzenia, najlepiej zgłosić się do firmy, która zajmuje się sprzedażą wentylacji przemysłowej i innych tego typu urządzeń, aby wybrać takie, które sprawdzi się najlepiej. Bardzo ważne jest, aby dostosować rodzaj filtra odpylającego do wymagań konkretnego przedsiębiorstwa.
Chodzi tutaj przede wszystkim o sposób funkcjonowania. Istotny jest też rodzaj wykorzystywanych w firmie surowców sypkich. Na przykład w przypadku zakładów drzewnych najlepiej sprawdzą się specjalne filtry do trocin, które są umieszczane w cyklonach do odpylania.